Please assign a menu to the primary menu location under menu

BoekenKleuterOngecategoriseerdReviews

Boekreview: Slaapklets(en) met je kleutertje (door Michal Janssen)

8-15-bed-ritueel-bedritueel-ritme-dtructuur-slapen-gaan-baby-fresk-slaapzak-nanny-amsterdam-moeder-linker-zijMarieke en Nylan reviewen samen het boekje Slaapklets. Een leuk boekje voor tijdens het slaapritueel. Nola is er natuurlijk nog iets te klein voor. Wij zijn net in een leuk berenboek begonnen met heel veel (360) kleine verhaaltje, voor elke dag één.

Slaapklets.review.nanny.annelon.kleuters, samen lezen, voorlezen, opdrachtjes, slapen gaan, avondritueel, dag en nachtboek, boek review, origineelHet slaapritueel, Annelon schreef er onlangs een stukje over op haar blog. Toen Nylan nog heel klein was, was het soms heel lastig er een kort ritueel van te maken, hij wilde het liefst uren bij mij liggen en er zo lang mogelijk overdoen om in slaap te vallen. Als ik maar naast hem bleef, dan was het goed, en dit terwijl zo’n ritueeltje hem juist zou leren alleen en rustig aan het einde van de dag in slaap te vallen. Gelukkig veranderen de tijden, tegenwoordig hebben wij een heerlijk avond ritueeltje. En was het een paar weken terug nog een heel strak ritueel (verandering daarin kon Nylan echt niet aan), daar is het nu een afwisselend ritueel zonder strakke volgorde. Dit zorgt ervoor dat ook andere mensen hem naar bed kunnen brengen, en we de ene avond voor het één en de andere dag voor iets anders mogen kiezen.

Neem vanavond; ik had de tijd en Nylan mocht lekker in bad, daar speelde we met veel gegiechel het memorie-bad-spelletje (zie eerder review blog) en waste wij (op verzoek van Nylan zelf?!?) zijn haartjes met fruitige shampoo, tandjes poetsen was dolle pret gezien de tandebortstel een raceauto was. Vervolgens lekker kroelen in de zachte handdoek en zelf de favoriete draken pyama (van Hatley) aantrekken, een plasje doen, stoeien en samen in mama haar bed boekjes lezen. Ik liet hem zelf boekjes kiezen daarna nog even knuffelen en heerlijk naar bed. Muziekje aan, lampje (dat van kleur verandert, niet warm wordt en in zijn bedje ligt zodat hij het ‘s nachts zelf aan kan doen) en onze mama-Nylan-woordjes en mijn prinsje vertrok binnen vijf minuutjes naar dromenland. Dit is het uitgebreide ritueel wat ik het liefst altijd doe, maar tijd is er niet altijd voor. Tegenwoordig kan ik Nylan (zeker wanneer het al wat later is) prima uitleggen dat wij die avond het één of ander overslaan.

Voor Nanny Annelon mocht ik het boekje “Slaapklets voor kleuters” van Michal Janssen reviewen. Een ideaaSlaapklets.review.nanny.annelon.kleuters, samen lezen, voorlezen, opdrachtjes, slapen gaan, avondritueel, dag en nachtboek, boek review, origineel2l boekje om samen met je kindje de dag door te nemen, van dagdeel naar dagdeel, met behulp van plaatjes en het beantwoorden van vragen. Ik vraag Nylan wel eens wat hij die dag het leukst vond of wat hij heeft gedaan, maar dat soort vragen beantwoord hij meestal met ‘weet ik niet’. Ik merk dat de plaatjes in dit boekje wel aandacht trekken en hij de vragen leuker (of misschien wel gemakkelijker) vindt om te beantwoorden. Sommige dingen zijn nog niet van toepassing voor Nylan. Ik denk dat het boekje het leukst is wanneer je kindje net naar school gaat. Ik kan mij voorstellen met zulke veranderingen in het leventje van je kind (en dat van jezelf dan), de vragen extra ondersteuning kunnen geven.

Aan het boekje vind ik erg sterk het feit dat je beide jullie dag kan omschrijven. Wanneer je het voorbeeld geeft aan jouw kindje zal hij waarschijnlijk ook gemakkelijker praten over zijn dag. Bovendien is het gezellig om allebei te babbelen over de dag, en dan niet alleen wat je voor “praktische” dingen je hebt gedaan, maar ook wel gevoelens je had gedurende de dag. Bij elk thema van de dag (bijv. ‘eten en drinken’ of ‘werkje’ of ‘samen spelen’ ) kun je aangeven a.d.v. een smiley wat jouw gevoel erbij was. Je kunt er dus over praten, maar ook aanwijzen hoe je, je voelde.

Naast het bSlaapklets.review.nanny.annelon.kleuters, samen lezen, voorlezen, opdrachtjes, slapen gaan, avondritueel, dag en nachtboek, boek review, origineel3espreken van elkaars dag kun je ook nog een kleine activiteit met je kindje doen voor het slapen gaan. Sommige vind ik echt heel leuk bedacht, educatief, of ze hebben ook met het afsluiten van de dag te maken, andere vind ik zelf best wel druk of een flinke onderneming zo vóór het slapen gaan. Ik betrapte mezelf erop dat het leek alsof het voor ouders was geschreven die overdag hun kindje helemaal niet zien en dan nog even flinke qualitytime met hun zoon of dochter moeten doorbrengen. Onzin natuurlijk, maar ik dacht, ‘als je dit nog allemaal moet ondernemen….? Dat kan ook in de middag, of voor het avondeten al.’ Het ritueel moet ik mijn ogen vooral rust brengen, de dag doornemen, even met elkaar praten, knuffelen of samen lezen. Even dollen is ook leuk, maar niet weer van alles uit de kast trekken en de kamer op z’n kop zetten ;)

Ik heb een paar pagina’s met Nylan samen besproken, en op sommige vragen antwoordt hij leuk en geïnteresseerd, maar omdat hij nog niet op school zit, sla ik ook wat vragen over. Het lijkt mij heel leuk verder te gaan met het boekje wanneer hij wat ouder is. Luna is net zeven jaar, zij is de dochter van mijn vriend. Samen met haar duik ik ook even in het boek. De vragen beantwoordt zij gemakkelijker en ze wijst de smileys niet meer aan, maar vormt in een paar zinnen haar antwoord. De opdrachtjes en spelletjes die je kunt doen zijn met haar wel beter uit te voeren, zij wordt er niet meteen zo druk van dat het slaapritueel uit elkaar valt en lijkt te begrijpen dat het gewoon nog even een kleine activiteit is voor het slapen gaan. Leuk dat je dus duidelijk verschil zit in de toepassing van dit boekje bij 3,5 of 7 jaar.

Leuk initiatief van meneer Janssen en complimenten voor de grappige illustraties van Sabine Wisman. De uitgever van het boekje is gezinnig.nl. Het is zeker een aanrader wanneer je het lastig vindt zelf een leuk avondritueel te bedenken, of wanneer je kindje de overgang van spelen en naar bed gaan lastig vindt. Samen Slaapklets lezen en doornemen is heel gezellig, laat de dag afsluiten en de nacht beginnen.

-X-

Marieke

 

Leuk onderdeel van het slaapritueel. Je moet er denk ik wel even de tijd voor nemen, maar dan heb je ook wat. Meer een boekje dus voor kinderen die naar school gaan. Door dit boekje krijg je ook meer te horen over wat de kinderen overdag hebben gedaan en kunnen ze voor het slapen gaan alles nog even verwerken. Het boekje Slaapklets is €14,95. Een normale prijs voor dit boekje.

-X-

Annelon

Leave a Response